Poznaj Organizatorów TEDxKids@AcademyInternational bez których konferencja nie mogłaby dojść do skutku.

Małgorzata Guzy

to serce firmy jak i Mama troskliwie doglądająca całości. Od 30 lat działa w edukacji. Kreatorka i inicjatorka innowacyjnych programów edukacyjnych stosowanych w Academy International. Podobnie jak nasi superbohaterowie jest mówczynią na TEDx, podczas TEDx Warsaw Women w 2018 r.Uczestniczka programu Kobieta Świadoma i Piękna. Kocha tango.

Paweł Guzy

 jest mózgiem organizacji i zarządza wszystkim tak, by placówki mogły sprawnie funkcjonować. Twórca programu edukacyjnego “Jestem Młodym Liderem”. Stawia na zdrowy styl życia i rozwój osobisty. Takie też wartości stara się wdrażać w Academy International i przekazywać dzieciom.

Wywiad z Zarządem Academy International

  1. Co zdecydowało o stworzeniu przez Państwa placówek edukacyjnych?

 Małgorzata Guzy: Nasza historia rozpoczęła się w 1995 roku i jest połączeniem mojej pasji oraz potrzeb naszej rodziny. Koncepcja powstania pierwszej placówki narodziła się z chęci zapewnienia dla córki, wtedy dwuipółletniej, inspirującego miejsca, w którym będzie mogła się rozwijać zarówno w ambitnym środowisku edukacyjnym, jak i  w przestrzeni, gdzie będzie kształtowała swoją osobowość. Chciałam, aby rozwijała pasje i talenty w ciepłej, twórczej i bezpiecznej atmosferze. Pracowałam w tym czasie w publicznych przedszkolach i szkołach podstawowych jako nauczycielka języka angielskiego. Kochałam pracę z dziećmi. Zależało mi wówczas na budowaniu relacji opartych na zaufaniu zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Zastanawiałam się co dalej i córka była tym drogowskazem. Otrzymałam wsparcie od męża, rodziny i otworzyłam pierwszą naszą placówkę. Dzieci zakochały się w moim przedszkolu, rodzice mi zaufali. Zbudowaliśmy fantastyczny zespół. Rodzice zaczęli polecać sobie palcówkę i zapisywać dzieci do przedszkola z co najmniej dwuletnim wyprzedzeniem. Wtedy, po pięciu latach działania pierwszej placówki, po licznych zapytaniach od rodziców, o inne rejonizacje, wspólnie z mężem, który pracował wówczas jako doradca finansowy w wielkiej piątce, podjęliśmy decyzję o rozwoju i zbudowaniu profesjonalnej sieci placówek edukacyjnych. Postawiliśmy na spójność i ciągłość edukacyjną. Od żłobka, poprzez przedszkole aż do szkoły podstawowej. I z sukcesem realizujemy tę wizję do dzisiaj.

 

  1. Dlaczego zdecydowaliście się na organizację takiego wydarzenia jak TEDxKids?

 Paweł Guzy: Misją Academy International jest kreowanie środowiska, w którym członkowie naszej społeczności mogą wzrastać, rozwijać się i osiągać sukcesy na podstawie fundamentalnych dla nas wartości. Sukces to dla nas uczynienie naszego życia takim, jakim chciałbyś, aby było. Osiągnąć sukces, to wstąpić na drogę zmiany, postępu, rozwoju i realizacji. Drogę pełną pasji i zaangażowania. 

Każdego dnia poprzez współpracę, szacunek, samodzielność i odpowiedzialność, realizowanie i rozwijanie autorskich programów edukacyjnych oraz wychowawczych, rozwijamy kompetencje przyszłości. Postawiliśmy na: Pewność siebie, Kreatywność, Współpracę, Inteligencję emocjonalną, Krytyczne myślenie oraz Elastyczność, przygotowującą na zmiany. Wszystko po to, aby uczniowie nasi i nie tylko mieli przestrzeń do praktykowania zdobytej wiedzy. Dzięki wzięciu udziału w konferencji dzieci i młodzież wzmacniają pewność siebie, odporność i inteligencję emocjonalną, uczą się komunikować światu ważne dla nich wartości oraz stają się wrażliwsi na otaczający ich świat.

Małgorzata Guzy: TED jest globalną społecznością zrzeszającą ludzi z każdej dyscypliny i kultury, którzy poszukują głębszego zrozumienia świata. Wierzymy w siłę pomysłów, które zmieniają postawy, życie i ostatecznie świat. Na TED.com budujemy bazę bezpłatnej wiedzy pochodzącej ze świata ciekawych rozwoju myślicieli zainspirowanych otaczającą nas rzeczywistością. Angażują się oni w różnorodne idee, inspirując wzajemnie – zarówno online, jak i na wydarzeniach TED i TEDx na całym świecie, przez cały rok.

Wszystkiemu, co robimy w naszej globalnej społeczności – konferencjom, rozmowom, projektom zapoczątkowanym przez TED, cyklom wykładów TED przyświeca jeden cel: jak najlepiej rozpowszechniać wspaniałe idee.

  1. Jak wspominają Państwo pierwszą edycję TEDxKids?

 Małgorzata Guzy: Wspomnienia po organizacji pierwszej konferencji TedxKids@AcademyInternational pozostaną w naszej pamięci na zawsze jako bardzo miłe wspomnienie profesjonalnie przygotowanego wydarzenia edukacyjnego. Wydarzenia ukierunkowanego na rozwój. Torującego drogę do osiągnięcia osobistego sukcesu przez każdego z wyłonionych mówców. Wraz z całym Tedexowym zespołem stworzyliśmy przestrzeń, w której młodzi ludzie mogli przekraczać swoje granice, dzielić się kluczowymi dla nich ideami, które teraz mają wartość dla wszystkich.

Paweł Guzy: Wszyscy mówcy byli wspaniali. W mojej pamięci na długo zostało wystąpienie Zofii Białczak, która na własnym przykładzie pokazała, jak dobry plan połączony z ciężką pracą i żelazną dyscypliną może zmienić marzenia w rzeczywistość. W swoim emocjonalnym wystąpieniu Maksymilian Kurowski dotknął spraw, które dotyczą chyba wszystkich nastolatków na świecie: niszczonych marzeń, braku akceptacji, rówieśniczego hejtu oraz odwagi, by sobie z tym wszystkim poradzić. Janek Gawroński opowiadał nam o różnorodności i pomaganiu słabszym. Z jego wystąpienia dowiedzieliśmy się również, jak odbierają świat osoby z autyzmem i jak wielkie mogą być różnice w postrzeganiu tych samych z pozoru rzeczy. Janek nauczył nas też bezgłośnie klaskać. 

To są tylko przykłady tego, w jaki sposób słowo dziecka może zmusić nas do refleksji i poszukiwania głębszego sensu w naszym codziennym życiu.

  1. Jak wyglądały przygotowania do tego wydarzenia? 

Paweł Guzy: To był duży projekt i wyzwanie. 6 miesięcy przygotowań prawie 30-osobowego, niezwykle zaangażowanego zespołu pracowników, ekspertów i wolontariuszy. Z młodymi mówcami pracowało dziesięciu profesjonalnych mentorów. To trenerzy, coachowie, tutorzy, którzy doskonale znają sztukę występów publicznych. No i przede wszystkim wspaniały kurator naszego wydarzenia, Ewa Turek. Szczególne uznanie dla Ewy i jej doświadczenia. Ewa od lat związana jest z konferencjami TEDx i teraz dzieli się swoim doświadczeniem z nami oraz zespołem wolontariuszy, którzy również pragnęli dołączyć do nas w tworzeniu tak fantastycznego wydarzenia.

  1. Jakie mają Państwo wrażenia z dnia konferencji?

Małgorzata Guzy: Wspaniała atmosfera, udzielające się wszystkim pozytywne emocje i entuzjazm. Pewność, że za rok znowu się spotkamy. Wszyscy wiemy, że było warto. Czujemy cudowne uczucie spełnienia. Łzy wzruszenia pojawiały się wiele razy wśród dorosłych i to nie tylko u rodziców. Młodzież na widowni ze zdziwieniem stwierdziła, że ten dzień szybko im minął. Za szybko, jak słyszeliśmy. W przerwach było tak wiele atrakcji, że gwar towarzyszył nam przez cały dzień. Zacytuję opinię, jaką przesłał nam jeden z ojców: „Super robotę zrobiliście. Byłem dumny, jak po powrocie do domu, moi synowie z entuzjazmem próbowali opowiedzieć mamie, co się działo. Stwierdzili, że za rok chcą znowu tam być, choć jeszcze nie wiedzą, czy jako widzowie, wolontariusze czy mówcy. Brawo”.

  1. W drugiej edycji pojawia się hasło konferencji: „Feel – Think – Act”. Dlaczego takie?

Paweł Guzy: Ma ono wprowadzić uczestników i odbiorców w temat jednej z najważniejszych dla nas kompetencji przyszłości. Mam tutaj na myśli rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Skoncentrowaliśmy się na empatii i kształtowaniu umiejętności społecznych, kluczowych dzisiaj dla życiowego sukcesu młodego pokolenia. O empatii, która pozwala zmieniać na lepsze życie jednostek i społeczeństw; o tym, co czują, jak myślą i w jaki sposób wprowadzają w życie swoje działania, będą mówić młodzi, wyjątkowi ludzie, którzy na co dzień wychodzą poza schematy, przekraczają strefę komfortu, realizując swoje marzenia. Zależy nam na tym, aby więcej osób mogło usłyszeć, co dzisiaj mają nam do przekazania Ci młodzi ludzie. Opowiadając nam swoje historie, zaproszą nas do swojego świata, podzielą się ideami, które odmieniły ich życie. Być może staną się one inspiracją dla słuchaczy tych przemówień.

  1. Jak przebiegają przygotowania w dobie pandemii? 

Małgorzata Guzy: Przygotowania przebiegają zgodnie z planem. Aktualnie pracujemy tylko online. Na bazie doświadczeń z 2020 roku wiemy, że to jest możliwe. Korzystamy ze sprawdzonych  narzędzi do komunikacji online i pracujemy zespołowo oraz indywidualnie. Tęsknimy jednak do możliwości spotkań na żywo. 

  1. Czy mają Państwo plan na wypadek, gdyby konferencja nie mogła odbyć się na żywo?

Paweł Guzy: Konferencja na pewno się odbędzie. Na bieżąco śledziliśmy sytuację i braliśmy pod uwagę zmieniające się warunki. W trosce o bezpieczeństwo mówców oraz wszystkich zaangażowanych w ten projekt osób, w minionym tygodniu podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu konferencji w wersji hybrydowej. Na żywo poza mówcami będą jedynie ich najbliżsi. Wersję online udostępniamy szerszemu gronu odbiorców. Dzięki tej opcji w naszym wydarzeniu będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, nie tylko z Polski, lecz i z całego świata.  

  1. Jakie mają Państwo plany na przyszłość konferencji?

 Małgorzata Guzy: Zgodnie z naszą misją organizacja Konferencji TedxKids daje młodym ludziom szansę na osiągnięcie sukcesu na drodze rozwoju, w zgodzie ze swoimi wartościami, realizacją pasji, ale też na nauce planowania, proaktywności. Uczy skutecznej realizacji i dążenia do celu. Uczy również współpracy, empatii i po prostu daje radość i satysfakcję. Wykorzystując dotychczasowe doświadczenie, z pewnością podejmiemy się organizacji kolejnej edycji. Chcemy kontynuować organizowanie konferencji w następnych latach, oferując młodym, wspaniałym ludziom przestrzeń do praktykowania. Uważamy, że organizacja tego typu wydarzeń ma wysoką wartość zarówno dla mówców, jak i dla nas wszystkich.

  1. Czy mają Państwo plany na rozwój firmy?

 Paweł Guzy: Od 25 lat działamy w spójności programowo-wychowawczej. Zależy nam również na ciągłości edukacyjnej dla naszych wychowanków. Kontynuacji rozpoczętej już w żłobku ścieżki edukacyjnej, spójne działania w przedszkolu i szkole podstawowej. W ten sposób przygotowujemy naszych wychowanków do sukcesu. Dzieci rozwijają się w przyjaznym, twórczym środowisku, uwielbiają ciekawe, aktywizujące działania. Ciągłość jest więc dla nich niesamowicie korzystna. Oczywiście naszą ofertę kierujemy nie tylko do naszych wychowanków, ale również do młodzieży, która będzie poszukiwała takiego miejsca jak nasze: ambitnego, rozwijającego osobowość, kształtującego kompetencje przyszłości. Rozpoczęliśmy już prace koncepcyjne i w najbliższym czasie planujemy otwarcie naszego pierwszego międzynarodowego liceum, w którym będziemy m.in. realizować klasę z maturą międzynarodową według programu IB. Postawimy również na rozwijanie przedsiębiorczości.